ଦର୍ପଣ ସାଇଟ୍    ବାରକୋଡ୍ ସଫ୍ଟୱେର୍    ଆମ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ    ଡାଉନଲୋଡ୍    ଅନଲାଇନ୍ କିଣ    FAQ    ବାରକୋଡ୍ ଜ୍ଞାନ

Free Online Bulk Barcode Generator - Output to Png Image Files - Print Barcodes to A4 or Label Paper

ମାଗଣା ଅନ୍ଲାଇନ୍ ବ୍ୟାଚ୍ ବାରକୋଡ୍ ଜେନେରେଟର

ବାରକୋଡ୍ ମୂଲ୍ୟ:   Barcode Data / Number

ଆପଣ 1 ରୁ 100 ରେଖା ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ

Excel ରୁ ଏଠାକୁ କପି କରାଯାଇପାରିବ

Up to 100 rows

You can copy data from Excel

ବାରକୋଡ୍ ପ୍ରକାର:   Barcode Type

    କେଉଁ ବାରକୋଡ୍ ପ୍ରକାର ଅଛି?

ବାରକୋଡ୍ ଆକାର:   Barcode Size

 /   ମୋଟେଇ / ଉଚ୍ଚତା   

ବାରକୋଡ୍ ତଳେ ପାଠ:   Show Text Under Barcode

ହଁ   ନା   

ବାରକୋଡ୍ ମୋଟେଇ ବିସ୍ତାର:   Stretch Barcode Width

ହଁ   ନା   

ଫଣ୍ଟ / ଫଣ୍ଟ ଆକାର:   Font Name / Size

 / 

ଆଉଟପୁଟ୍ ସେଟିଂସମୂହ:   Output to Images / Printing Setup

ବାରକୋଡ୍ ପ୍ରତିଛବି ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତୁ  A4 କାଗଜକୁ ମୁଦ୍ରଣ କର  ଲେବଲ୍ ପେପରକୁ ମୁଦ୍ରଣ କର  

ବାମ ମାର୍ଜିନ୍      ଶୀର୍ଷ ମାର୍ଜିନ୍   Left / Top Margin

ସିଧାସଳଖ ମୁଦ୍ରଣ ବିକଳ୍ପ

ରେଖା 1 ରୁ 16 ପ୍ରବେଶ କର ଏବଂ A4 କାଗଜରେ 2 * 8 ବାରକୋଡ୍ ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ କର

ରୋଲ୍ ଲେବଲ୍ ପେପରରେ ବାରକୋଡ୍ ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ କରିବାକୁ 1 ରୁ 100 ଧାଡି ପ୍ରବେଶ କର

For directly

printing

Enter 1-16 rows data to print 2X8=16 barcodes to A4 paper.

Enter 1-100 rows data to print to label Paper.

   Submit To Generate Barcodes

ଯଦି ମୁଦ୍ରଣ ବିକଳ୍ପକୁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି:

ଏହି ବଟନ୍ କ୍ଲିକ୍ କର, ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ ଏକ ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ ପେଜ୍ ଖୋଲିବ, ତାପରେ ମୁଦ୍ରଣ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ରାଉଜରର ପ୍ରିଣ୍ଟ ମେନୁ କ୍ଲିକ୍ କର

 

Recommended by CNET: Desktop version of free barcode software – Offline use, More powerful

ପରାମର୍ଶିତ: ମାଗଣା ବାରକୋଡ୍ ସଫ୍ଟୱେୟାରର ଡେସ୍କଟପ୍ ସଂସ୍କରଣ

ଅଫଲାଇନ୍ ବ୍ୟବହାର, ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କାର୍ଯ୍ୟ

https://Free-barcode.com

ଏହି ବାରକୋଡ୍ ସଫ୍ଟୱେର୍ ର ତିନୋଟି ସଂସ୍କରଣ ଅଛି

ମାନକ ସଂସ୍କରଣ:          ମାଗଣା ଡାଉନଲୋଡ୍

1। Excel ଡାଟା ବ୍ୟବହାର କରି ବ୍ୟାଚ୍ ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ ସରଳ ବାରକୋଡ୍ ଲେବଲ୍

2। ଏହା ସାଧାରଣ ଲେଜର କିମ୍ବା ଇଙ୍କଜେଟ୍ ପ୍ରିଣ୍ଟର୍ କିମ୍ବା ପେସାଦାର ବାରକୋଡ୍ ଲେବଲ୍ ପ୍ରିଣ୍ଟର୍ ଗୁଡିକରେ ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ ହୋଇପାରେ

3। ଲେବଲ୍ ଡିଜାଇନ୍ କରିବାର କ need ଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, କେବଳ ସରଳ ସେଟିଙ୍ଗ୍, ଆପଣ ସିଧାସଳଖ ବାରକୋଡ୍ ଲେବଲ୍ ପ୍ରିଣ୍ଟ କରିପାରିବେ

ବୃତ୍ତିଗତ ସଂସ୍କରଣ:          ମାଗଣା ଡାଉନଲୋଡ୍

1। ମାନକ ସଂସ୍କରଣ ପରି, ଅଧିକ ଜଟିଳ ଲେବଲ୍ ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ ହୋଇପାରେ

2। ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ବାରକୋଡ୍ ପ୍ରକାର (1D2D) କୁ ସମର୍ଥନ କରେ

3। ଏହା DOS କମାଣ୍ଡ୍ ଲାଇନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଚଲାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ବାରକୋଡ୍ ଲେବଲ୍ ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ କରିବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ ସହିତ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ

ଲେବଲ୍ ଡିଜାଇନ୍ ସଂସ୍କରଣ:          ମାଗଣା ଡାଉନଲୋଡ୍

1। ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ବାରକୋଡ୍ ଲେବଲ୍ ଡିଜାଇନ୍ ଏବଂ ବ୍ୟାଚ୍ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ

2। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲେବଲ୍ ରେ ଏକାଧିକ ବାରକୋଡ୍, ପାଠ୍ୟର ଏକାଧିକ ସେଟ୍, s ାଞ୍ଚା ଏବଂ ରେଖା ରହିପାରେ

3। ଆପଣଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟଭାରକୁ କମ୍ କରିବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ଦକ୍ଷ ଉପାୟରେ ବାରକୋଡ୍ ଡାଟା ଫର୍ମରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ

ସାରାଂଶ:

1। ଏହି ସଫ୍ଟୱେୟାରର ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ମାଗଣା ସଂସ୍କରଣ ଏବଂ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂସ୍କରଣ ଅଛି

2। ମାଗଣା ସଂସ୍କରଣ ଅଧିକାଂଶ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିପାରିବ

3। ଆପଣ ମାଗଣା ସଂସ୍କରଣରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂସ୍କରଣର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପରୀକ୍ଷା କରିପାରିବେ

4। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ମାଗଣା ସଂସ୍କରଣ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ସୁପାରିଶ କରୁ

ବାରକୋଡ୍ ସଫ୍ଟୱେର୍ ର ମାଗଣା ସଂସ୍କରଣ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ

ଏହି ବାରକୋଡ୍ ସଫ୍ଟୱେର୍ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ବିସ୍ତୃତ ପଦକ୍ଷେପ

https://free-barcode.com/HowtoMakeBarcode.asp

 
 

ବାରକୋଡ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ ଏହାର ବିକାଶ ଇତିହାସ     

ଅଧିକ ବାରକୋଡ୍ ଜ୍ଞାନ

ସେଠାରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ବାରକୋଡ୍ କାହିଁକି ଅଛି?

ସେଠାରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ବାରକୋଡ୍ ଅଛି କାରଣ ସେମାନଙ୍କର ଭିନ୍ନ ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ବ characteristics ଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଅଛି .

ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, UPC(ୟୁନିଭର୍ସାଲ୍ ପ୍ରଡକ୍ଟ କୋଡ୍) ହେଉଛି ଏକ ବାରକୋଡ୍ ଯାହା ଖୁଚୁରା ଉତ୍ପାଦକୁ ଲେବଲ୍ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ଏବଂ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ବିକ୍ରୟ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଦୋକାନରେ ଏହା ମିଳିପାରିବ .

CODE 39 ହେଉଛି ଏକ ବାରକୋଡ୍ ଯାହା ସଂଖ୍ୟା, ଅକ୍ଷର ଏବଂ କିଛି ବିଶେଷ ଅକ୍ଷର ଏନକୋଡ୍ କରିପାରିବ | ଏହା ସାଧାରଣତ manufacturing ଉତ୍ପାଦନ, ସାମରିକ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ

ITF(ଇଣ୍ଟରଲିଭେଡ୍ ଦୁଇ-ପାଞ୍ଚ କୋଡ୍) ହେଉଛି ଏକ ବାରକୋଡ୍ ଯାହା କେବଳ ଏକ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଏନକୋଡ୍ କରିପାରିବ | ଏହା ସାଧାରଣତ log ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ଏବଂ ପରିବହନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ

NW-7(CODABAR ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା) ହେଉଛି ଏକ ବାରକୋଡ୍ ଯାହା ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ଚାରୋଟି ଷ୍ଟାର୍ଟ / ଏଣ୍ଡ ଅକ୍ଷର ଏନକୋଡ୍ କରିପାରିବ | ଏହା ସାଧାରଣତ lib ଲାଇବ୍ରେରୀ, ଏକ୍ସପ୍ରେସ ବିତରଣ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଇତ୍ୟାଦିରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ

କୋଡ୍ -128 ହେଉଛି ଏକ ବାରକୋଡ୍ ଯାହା ସମସ୍ତ 128 ASCII ବର୍ଣ୍ଣକୁ ଏନକୋଡ୍ କରିପାରିବ | ଏହା ସାଧାରଣତ package ପ୍ୟାକେଜ୍ ଟ୍ରାକିଂ, ଇ-ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଗୋଦାମ ପରିଚାଳନା ପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ

EAN-13 ବାରକୋଡ୍ ବିଷୟରେ

EAN-13 ହେଉଛି ୟୁରୋପୀୟ ଆର୍ଟିକିଲ୍ ନମ୍ବରର ସଂକ୍ଷିପ୍ତକରଣ, ବାରକୋଡ୍ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଏବଂ ଦୋକାନ ବଜାର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖୁଚୁରା ଶିଳ୍ପରେ ବ୍ୟବହୃତ ମାନକ .

ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ UPC-A ମାନକ ଆଧାରରେ EAN-13 ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି, ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ EAN-13 ବାରକୋଡରେ UPC-A ବାରକୋଡ୍ ଅପେକ୍ଷା ଆଉ ଏକ ଦେଶ / ଅଞ୍ଚଳ କୋଡ୍ ଅଛି | ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ପ୍ରୟୋଗଗୁଡ଼ିକ 1974 ପରଠାରୁ ଏହା ଦୋକାନ ବଜାରରେ ଉତ୍ପାଦ ସମାଧାନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ସର୍ବପ୍ରଥମ ବାରକୋଡ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିଲା .

EAN-13 ଏକ ଉପସର୍ଗ କୋଡ୍, ଉତ୍ପାଦକ ପରିଚୟ କୋଡ୍, ଉତ୍ପାଦ ଆଇଟମ୍ କୋଡ୍ ଏବଂ ଚେକ୍ କୋଡ୍, ସମୁଦାୟ 13 ଅଙ୍କକୁ ନେଇ ଗଠିତ | ଏହାର ଏନକୋଡିଂ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତାର ନୀତି ଅନୁସରଣ କରେ ଏବଂ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରେ ଯେ ଏହା ବିଶ୍ worldwide ବ୍ୟାପୀ ପୁନରାବୃତ୍ତି ହୁଏ ନାହିଁ

EAN ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍, ଯାହା 1977 ରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଏବଂ ବେଲଜିୟମର ବ୍ରୁସେଲ୍ସରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ଅଣ-ଲାଭ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂଗଠନ, ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଉଦ୍ୟୋଗ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିଚାଳନାକୁ ଅପ୍ଟିମାଇଜ୍ କରିବା ପାଇଁ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ଏକୀକୃତ ଖଣିଜ ବାରକୋଡ୍ ସିଷ୍ଟମର ବିକାଶ ଏବଂ ଉନ୍ନତି କରିବା | ଏହାର ସଦସ୍ୟ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଅବସ୍ଥିତ

EAN-13 ବାରକୋଡ୍ ମୁଖ୍ୟତ supermarkets ଦୋକାନ ବଜାର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖୁଚୁରା ଶିଳ୍ପରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ .

EAN-13 ବାରକୋଡ୍ ଏବଂ UPC-A ବାରକୋଡ୍ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କ'ଣ?

EAN-13 ବାରକୋଡରେ UPC-A ବାରକୋଡ୍ ଅପେକ୍ଷା ଆଉ ଏକ ଦେଶ / ଅଞ୍ଚଳ କୋଡ୍ ଅଛି | ବାସ୍ତବରେ, UPC-A ବାରକୋଡ୍ EAN-13 ବାରକୋଡର ଏକ ବିଶେଷ ମାମଲା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରେ, ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରଥମ ଅଙ୍କ ହେଉଛି | EAN-13 ବାରକୋଡ୍ 0 କୁ ସେଟ୍ ହୋଇଛି

EAN-13 ବାରକୋଡ୍ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆର୍ଟିକିଲ୍ ନମ୍ବର କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି କୋଡ୍ ଦ length ର୍ଘ୍ୟ ହେଉଛି 13 ଅଙ୍କ, ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ସଂଖ୍ୟା ଦେଶ କିମ୍ବା ଅଞ୍ଚଳ ସଂକେତକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରେ

UPC-A ବାରକୋଡ୍ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ୟୁନିଫର୍ମ କୋଡ୍ କମିଟି ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପାଦିତ ହୁଏ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟତ the ଆମେରିକା ଏବଂ କାନାଡାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ .

EAN-13 ବାରକୋଡ୍ ଏବଂ UPC-A ବାରକୋଡର ସମାନ ସଂରଚନା ଏବଂ ଯାଞ୍ଚ ପଦ୍ଧତି ଏବଂ ସମାନ ରୂପ ଅଛି .

EAN-13 ବାରକୋଡ୍ ହେଉଛି UPC-A ବାରକୋଡର ଏକ ସୁପରସେଟ ଏବଂ UPC-A ବାରକୋଡ୍ ସହିତ ସୁସଙ୍ଗତ .

ଯଦି ମୋର ଏକ UPC କୋଡ୍ ଅଛି, ତଥାପି ମୋତେ ଏକ EAN ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ କି?

ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ | ଯଦି ଆପଣ 13 ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ EAN ବାରକୋଡ୍ ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ UPC କୋଡ୍ ସାମ୍ନାରେ 0 ନମ୍ବର ଯୋଡିପାରିବେ .

ଏକ UPC-A ବାରକୋଡ୍ ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ 0 ଯୋଗ କରି ଏକ EAN-13 ବାରକୋଡରେ ରୂପାନ୍ତରିତ ହୋଇପାରିବ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, UPC-A ବାରକୋଡ୍(012345678905) ଏକ EAN-13 ବାରକୋଡ୍ ସହିତ ଅନୁରୂପ ଅଟେ(0012345678905) ଏହା କରିବା ନିଶ୍ଚିତ କରେ ଯେ ଏହା ମେଳ ଖାଉଛି | UPC-A ବାରକୋଡ୍ ସୁସଙ୍ଗତତ

UPC-A ବାରକୋଡ୍ ବିଷୟରେ

UPC-A ହେଉଛି ଏକ ବାରକୋଡ୍ ପ୍ରତୀକ ଯାହା ଷ୍ଟୋରଗୁଡିକରେ ଆଇଟମ୍ ଟ୍ରାକ୍ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ଏବଂ ଏହା କେବଳ ଆମେରିକା ଏବଂ କାନାଡାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ

1973 ରେ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ୟୁନିଫର୍ମ କୋଡ୍ ପରିଷଦ ଦ୍ form ାରା ଏହା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା, ଆଇବିଏମ୍ ସହିତ ମିଳିତ ଭାବରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା 1974 ମସିହାରୁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଆସୁଛି। ଏହା ଦୋକାନ ବଜାରରେ ଉତ୍ପାଦ ସମାଧାନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ସର୍ବପ୍ରଥମ ବାରକୋଡ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ | ଏକ UPC-A ବାରକୋଡ୍ ଟ୍ରାଇ ମାର୍ଶ ଦୋକାନରେ ଥିବା ଚେକଆଉଟ୍ କାଉଣ୍ଟରରେ ସ୍କାନ୍ କରାଯାଏ .

ଦୋକାନ ବଜାରରେ UPC-A ବାରକୋଡ୍ ବ୍ୟବହୃତ ହେବାର କାରଣ ହେଉଛି ଏହା ଶୀଘ୍ର, ସଠିକ୍ ଏବଂ ସୁବିଧାଜନକ ଭାବରେ ଉତ୍ପାଦ ସୂଚନା ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବ, ଯେପରିକି ମୂଲ୍ୟ, ଭଣ୍ଡାର, ବିକ୍ରୟ ପରିମାଣ ଇତ୍ୟାଦି .

UPC-A ବାରକୋଡ୍ 12 ଅଙ୍କକୁ ନେଇ ଗଠିତ, ଯେଉଁଥିରୁ ପ୍ରଥମ 6 ଅଙ୍କ ନିର୍ମାତା ସଂକେତକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରେ, ଶେଷ 5 ଅଙ୍କ ଉତ୍ପାଦ ସଂକେତକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରେ ଏବଂ ଶେଷ ଅଙ୍କ ହେଉଛି ଚେକ୍ ଅଙ୍କ | ଦୋକାନ ବଜାର ଚେକଆଉଟ୍ କାଉଣ୍ଟରରେ ବାରକୋଡ୍ ସ୍କାନ୍ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, ତୁମେ ଶୀଘ୍ର ଉତ୍ପାଦ ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ଭଣ୍ଡାର ସୂଚନା ହାସଲ କରିପାରିବ, ଦୋକାନ ବଜାର ବିକ୍ରୟକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଦକ୍ଷତାକୁ ବହୁଗୁଣିତ କରିବ .

UPC-A ବାରକୋଡ୍ ମୁଖ୍ୟତ the ଆମେରିକା ଏବଂ କାନାଡିୟ ବଜାରରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଏବଂ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ EAN-13 ବାରକୋଡ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ହେଉଛି EAN-13 ବାରକୋଡରେ ଆଉ ଏକ ଦେଶ କୋଡ୍ ଅଛି .

କୋଡ୍ -128 ବାରକୋଡ୍ ବିଷୟରେ

କୋଡ୍ -128 ବାରକୋଡ୍ 1981 ରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର IDENTICS ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା | ଏହା ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ-ଲମ୍ବ, କ୍ରମାଗତ ବର୍ଣ୍ଣମାଳା ବାରକୋଡ୍ .

କୋଡ୍ -128 ବାରକୋଡ୍ ଏକ ଖାଲି କ୍ଷେତ୍ର, ଏକ ଷ୍ଟାର୍ଟ ମାର୍କ, ଏକ ଡାଟା ଏରିଆ, ଏକ ଚେକ୍ ଅକ୍ଷର ଏବଂ ଟର୍ମିନାଟରକୁ ନେଇ ଗଠିତ, ଏଥିରେ ତିନୋଟି ସବ୍ସେଟ୍ ଅଛି, ଯଥା A, B ଏବଂ C, ଯାହା ବିଭିନ୍ନ ଅକ୍ଷର ସେଟ୍ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିପାରିବ | ଏହା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅକ୍ଷର, କୋଡ୍ ସେଟ୍ ବର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ରୂପାନ୍ତର ବର୍ଣ୍ଣ ଚୟନ ମାଧ୍ୟମରେ ମଲ୍ଟି ଲେଭଲ୍ ଏନକୋଡିଂ ହାସଲ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରେ

ଏହା ସମସ୍ତ 128 ASCII କୋଡ୍ ବର୍ଣ୍ଣକୁ ଏନକୋଡ୍ କରିପାରିବ, ସଂଖ୍ୟା, ଅକ୍ଷର, ପ୍ରତୀକ ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଅକ୍ଷର ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରେ, ତେଣୁ ଏହା କମ୍ପ୍ୟୁଟର କୀବୋର୍ଡରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଅକ୍ଷରକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିପାରିବ .

ଏହା ମଲ୍ଟି ଲେଭଲ୍ ଏନକୋଡିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଉଚ୍ଚ-ସାନ୍ଦ୍ରତା ଏବଂ ଦକ୍ଷ ତଥ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନା ହାସଲ କରିପାରିବ ଏବଂ ଯେକ any ଣସି ପରିଚାଳନା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ପରିଚୟ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ .

ଏହା EAN / UCC ସିଷ୍ଟମ୍ ସହିତ ସୁସଙ୍ଗତ ଏବଂ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ଏବଂ ପରିବହନ ୟୁନିଟ୍ କିମ୍ବା ଦ୍ରବ୍ୟର ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ୟୁନିଟ୍ ର ସୂଚନାକୁ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହାକୁ GS1-128 କୁହାଯାଏ .

କୋଡ୍ -128 ବାରକୋଡ୍ ମାନକ 1981 ରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଆଇଡେଣ୍ଟିକ୍ସ କର୍ପୋରେସନ୍ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା | ଏହା ସମସ୍ତ 128 ASCII କୋଡ୍ ବର୍ଣ୍ଣକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିପାରିବ ଏବଂ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ସୁବିଧାଜନକ ପ୍ରୟୋଗ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଅଟେ | ଏନକୋଡିଂ ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟତା .

Code128 ହେଉଛି ଏକ ଉଚ୍ଚ-ସାନ୍ଦ୍ରତା ବାରକୋଡ୍ ଯାହା ଅକ୍ଷର ସେଟ୍(A, B, C) ର ତିନୋଟି ସଂସ୍କରଣ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାର ଏବଂ ଦ length ର୍ଘ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଷ୍ଟାର୍ଟ ବର୍ଣ୍ଣ, କୋଡ୍ ସେଟ୍ ବର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ରୂପାନ୍ତର ବର୍ଣ୍ଣ ଚୟନ କରିଥାଏ | ସବୁଠାରୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଏନକୋଡିଂ ପଦ୍ଧତି ବାଛନ୍ତୁ ଏହା ବାରକୋଡର ଦ length ର୍ଘ୍ୟକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରେ ଏବଂ ଏନକୋଡିଂ ଦକ୍ଷତାକୁ ଉନ୍ନତ କରିପାରିବ

ସଂକେତ -128 ବାରକୋଡ୍ ଉଦ୍ୟୋଗଗୁଡିକର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପରିଚାଳନାରେ, ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଏବଂ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ସିଷ୍ଟମରେ ବହୁଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଉପକରଣ.

QR- କୋଡ୍ ବିଷୟରେ

QR-Code 1994 ରେ ଜାପାନୀ କମ୍ପାନୀ ଡେନସୋ ୱେଭ୍ର ମାସାହିରୋ ହରଡାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଟିମ୍ ଦ୍ ven ାରା ଉଦ୍ଭାବନ କରାଯାଇଥିଲା ଯାହା ମୂଳତ autom ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ଅଂଶଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ବାରକୋଡ୍ ଆଧାରରେ | ବ୍ୟବହାର କରେ.

QR-Code ର ନିମ୍ନଲିଖିତ ସୁବିଧା ଅଛି:

QR-Code ଅଧିକ ଡାଟା ପ୍ରକାରକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିପାରିବ, ଯେପରିକି ସଂଖ୍ୟା, ଅକ୍ଷର, ବାଇନାରୀ, ଚାଇନିଜ୍ ଅକ୍ଷର ଇତ୍ୟାଦି

2D ବାରକୋଡ୍ ଏବଂ 1D ବାରକୋଡ୍ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ମୁଖ୍ୟତ the ଏନକୋଡିଂ ପଦ୍ଧତି ଏବଂ ସୂଚନା କ୍ଷମତାରେ ଅଛି | ଏକ-ଡାଇମେନ୍ସନାଲ୍ ରେଖା କେବଳ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣର ସୂଚନା ସଂରକ୍ଷଣ କରିପାରିବ ଏବଂ କେବଳ ସଂଖ୍ୟା କିମ୍ବା ଅକ୍ଷରକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍। କରିପାରିବ

 
 
 
 

କପିରାଇଟ୍(C)  EasierSoft Ltd.  2005-2024

 

ଯାନ୍ତ୍ରିକ ସହାୟତା

autobaup@aol.com    cs@easiersoft.com

 

 

D-U-N-S: 554420014