মিৰ'ৰ চাইট    বাৰকোড চফট্ ৱেৰ    আমাৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক    ডাউনলোড    অনলাইনত কিনিব    FAQ    বাৰকোড জ্ঞান

Free Online Bulk Barcode Generator - Output to Png Image Files - Print Barcodes to A4 or Label Paper

বিনামূলীয়া অনলাইন বেচ বাৰকোড জেনেৰেটৰ

বাৰক'ড মান:   Barcode Data / Number

আপুনি ১ৰ পৰা ১০০ শাৰী দিব পাৰিব

এক্সেলৰ পৰা ইয়ালৈ কপি কৰিব পাৰি

Up to 100 rows

You can copy data from Excel

বাৰক'ডৰ ধৰণ:   Barcode Type

    কি কি বাৰক'ডৰ ধৰণ আছে?

বাৰক'ডৰ আকাৰ:   Barcode Size

 /   প্ৰস্থ / উচ্চতা   

বাৰক'ডৰ তলৰ লিখনী:   Show Text Under Barcode

হয়   নাই   

বাৰকোডৰ প্ৰস্থ সম্প্ৰসাৰণ:   Stretch Barcode Width

হয়   নাই   

ফন্ট/ফন্টৰ আকাৰ:   Font Name / Size

 / 

আউটপুট সংহতিসমূহ:   Output to Images / Printing Setup

বাৰক'ড ছবি সৃষ্টি কৰক  A4 কাগজলৈ প্ৰিন্ট কৰক  লেবেল কাগজলৈ প্ৰিন্ট কৰক  

বাওঁফালৰ প্ৰান্ত      শীৰ্ষ মাৰ্জিন   Left / Top Margin

প্ৰত্যক্ষ প্ৰিন্টিং বিকল্প

1 ৰ পৰা 16 শাৰী সুমুৱাওক আৰু A4 কাগজত 2*8 বাৰক'ড প্ৰিন্ট কৰক

ৰোল লেবেল পেপাৰত বাৰক'ড প্ৰিন্ট কৰিবলৈ ১ৰ পৰা ১০০ শাৰী সুমুৱাওক

For directly

printing

Enter 1-16 rows data to print 2X8=16 barcodes to A4 paper.

Enter 1-100 rows data to print to label Paper.

   Submit To Generate Barcodes

যদি প্ৰিন্ট বিকল্প নিৰ্ব্বাচিত হয়:

এই বুটাম ক্লিক কৰক, প্ৰগ্ৰামটোৱে এটা প্ৰিন্ট পৃষ্ঠা খোলিব, তাৰ পিছত প্ৰিন্ট আৰম্ভ কৰিবলৈ ব্ৰাউজাৰৰ প্ৰিন্ট মেনু ক্লিক কৰক

 

Recommended by CNET: Desktop version of free barcode software – Offline use, More powerful

পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে: বিনামূলীয়া বাৰক'ড চফ্টৱেৰৰ ডেস্কটপ সংস্কৰণ

অফলাইন ব্যৱহাৰ, অধিক শক্তিশালী কাৰ্য্যসমূহ

https://Free-barcode.com

এই বাৰক'ড চফট্ ৱেৰৰ তিনিটা সংস্কৰণ আছে

মানক সংস্কৰণ:           বিনামূলীয়া ডাউনলোড

1. এক্সেল ডাটা ব্যৱহাৰ কৰি সৰল বাৰক'ড লেবেলসমূহ বেচ প্ৰিন্ট কৰক

2. ই সাধাৰণ লেজাৰ বা ইংকজেট প্ৰিন্টাৰলৈ, বা পেছাদাৰী বাৰক'ড লেবেল প্ৰিন্টাৰলৈ প্ৰিন্ট কৰিব পাৰে

3. লেবেলসমূহ ডিজাইন কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই, কেৱল সৰল সংহতিসমূহ, আপুনি বাৰক'ড লেবেলসমূহ প্ৰত্যক্ষভাৱে প্ৰিন্ট কৰিব পাৰিব

পেছাদাৰী সংস্কৰণ:           বিনামূলীয়া ডাউনলোড

1. প্ৰামাণিক সংস্কৰণৰ দৰেই, অধিক জটিল লেবেলসমূহ প্ৰিন্ট কৰিব পাৰি

2. প্ৰায় সকলো বাৰক'ড ধৰণ (1D2D) সমৰ্থন কৰে

3. ইয়াক DOS আদেশ শাৰীৰ যোগেদি চলাব পাৰি, আৰু বাৰক'ড লেবেলসমূহ প্ৰিন্ট কৰিবলে অন্য প্ৰগ্ৰামসমূহৰ সৈতেও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি

লেবেল ডিজাইন সংস্কৰণ:           বিনামূলীয়া ডাউনলোড

1. জটিল বাৰক'ড লেবেলসমূহ ডিজাইন আৰু বেচ প্ৰিন্ট কৰিবলে ব্যৱহাৰ কৰা হয়

2. প্ৰতিটো লেবেলত একাধিক বাৰক'ড, লিখনীৰ একাধিক গোট, আৰ্হি আৰু লাইন থাকিব পাৰে

3. আপোনাৰ কাৰ্য্যভাৰ কম কৰিবলে বিভিন্ন কাৰ্যক্ষম উপায়েৰে বাৰক'ড তথ্য প্ৰপত্ৰসমূহত সুমুৱাওক

সাৰাংশ:

1. এই চফ্টৱেৰৰ এটা স্থায়ী বিনামূলীয়া সংস্কৰণ আৰু এটা সম্পূৰ্ণ সংস্কৰণ আছে

2. বিনামূলীয়া সংস্কৰণে বেছিভাগ ব্যৱহাৰকাৰীৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰিব পাৰে

3. আপুনি মুক্ত সংস্কৰণত সম্পূৰ্ণ সংস্কৰণৰ কাৰ্য্যকৰীতা পৰীক্ষা কৰিব পাৰিব

4. আমি আপোনাক প্ৰথমে বিনামূলীয়া সংস্কৰণটো ডাউনলোড কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিওঁ

বাৰক'ড চফ্টৱেৰৰ বিনামূলীয়া সংস্কৰণ ডাউনলোড কৰক

এই বাৰক'ড চফ্টৱেৰ কেনেকৈ ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে তাৰ বিশদ পদক্ষেপ

https://free-barcode.com/HowtoMakeBarcode.asp

 
 

বাৰকোড প্ৰযুক্তি আৰু ইয়াৰ বিকাশৰ ইতিহাস     

অধিক বাৰক'ডৰ জ্ঞান

GS1 কেনেধৰণৰ সংস্থা?

GS1 হৈছে এটা অলাভজনক আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সংস্থা যিয়ে নিজৰ বাৰক'ড মানদণ্ড আৰু সংশ্লিষ্ট ইছ্যুকাৰী কোম্পানী উপসৰ্গসমূহ বিকশিত আৰু ৰক্ষণাবেক্ষণ কৰাৰ বাবে দায়বদ্ধ এই মানদণ্ডসমূহৰ ভিতৰত আটাইতকৈ বিখ্যাত হৈছে বাৰক'ড, যিটো হৈছে এটা সামগ্ৰীত ছপা কৰা বাৰক'ড যিটো হ'ব পাৰে ইলেক্ট্ৰনিকভাৱে স্কেন কৰা চিহ্নসমূহ।

GS1 ৰ ১১৬ টা স্থানীয় সদস্য সংস্থা আৰু ২০ লাখতকৈ অধিক ব্যৱহাৰকাৰী কোম্পানী আছে।

GS1 ৰ ইতিহাস:

১৯৬৯ চনত আমেৰিকাৰ খুচুৰা উদ্যোগে ষ্ট’ৰ চেকআউট প্ৰক্ৰিয়া ক্ষিপ্ৰ কৰাৰ উপায় বিচাৰিছিল।

১৯৭৩ চনত সংস্থাটোৱে অনন্য পণ্য চিনাক্তকৰণৰ বাবে প্ৰথম একক মানদণ্ড হিচাপে ইউনিভাৰ্চেল প্ৰডাক্ট ক'ড (UPC) বাছনি কৰে।১৯৭৪ চনত এই মানদণ্ড প্ৰশাসনৰ বাবে ইউনিফৰ্ম ক'ড কমিটি (UCC) গঠন কৰা হয় , ৰিগলি গামৰ এটা পেক দোকানত স্কেন কৰিব পৰা বাৰক'ডৰ সৈতে প্ৰথম সামগ্ৰী হৈ পৰে।

১৯৭৬ চনত মূল ১২ সংখ্যাৰ ক'ডটো ১৩ সংখ্যালৈ সম্প্ৰসাৰিত কৰা হয়, যাৰ ফলত চিনাক্তকৰণ ব্যৱস্থাটো আমেৰিকাৰ বাহিৰত ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা যায় ১২ খন দেশৰ পৰা প্ৰতিষ্ঠাপক সদস্য ।

১৯৯০ চনত ইএএন আৰু ইউচিচিয়ে বিশ্বব্যাপী সহযোগিতা চুক্তিত স্বাক্ষৰ কৰে আৰু ইয়াৰ সামগ্ৰিক ব্যৱসায় ৪৫খন দেশলৈ সম্প্ৰসাৰণ কৰে ১৯৯৯ চনত ইএন আৰু ইউচিচিয়ে ইলেক্ট্ৰনিক প্ৰডাক্ট ক’ড (ইপিচি) প্ৰস্তুত কৰিবলৈ অটো-আইডি চেণ্টাৰ স্থাপন কৰে, যিয়ে জিএছ১ মানদণ্ড সক্ষম কৰে RFID ৰ বাবে।

২০০৪ চনত ইএএন আৰু ইউচিচিয়ে গ্ল'বেল ডাটা ছিনক্ৰ'নাইজেচন নেটৱৰ্ক (জিডিএছএন) আৰম্ভ কৰে, যিটো এটা বিশ্বব্যাপী ইণ্টাৰনেট ভিত্তিক পদক্ষেপ যিয়ে ব্যৱসায়িক অংশীদাৰসকলক পণ্যৰ মাষ্টাৰ ডাটা দক্ষতাৰে বিনিময় কৰিবলৈ সক্ষম কৰে।

২০০৫ চনত এই সংস্থাটোৱে ৯০ খনতকৈও অধিক দেশত কাম কৰে আৰু বিশ্বজুৰি GS1 নাম ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে যদিও (GS1) সংক্ষিপ্ত ৰূপ নহয়, ই এটা সংস্থাক বুজায় যিয়ে এটা বিশ্বব্যাপী মানদণ্ড ব্যৱস্থা প্ৰদান কৰে।

২০১৮ চনৰ আগষ্ট মাহত, GS1 ৱেব URI গঠন প্ৰামাণিক অনুমোদন কৰা হৈছিল, URI সমূহক (ৱেবপেজ-সদৃশ ঠিকনা) QR-ক'ড হিচাপে সংৰক্ষণ কৰাৰ অনুমতি দিয়া হৈছিল, যাৰ বিষয়বস্তুত অনন্য পণ্য আইডিসমূহ থাকে।

EAN-13 বাৰক'ডৰ বিষয়ে

EAN-13 হৈছে ইউৰোপীয় প্ৰবন্ধ নম্বৰৰ সংক্ষিপ্ত ৰূপ, যিটো চুপাৰ মাৰ্কেট আৰু অন্যান্য খুচুৰা উদ্যোগত ব্যৱহৃত এটা বাৰক'ড প্ৰট'কল আৰু প্ৰামাণিক।

EAN-13 আমেৰিকাই প্ৰণয়ন কৰা UPC-A মানদণ্ডৰ ভিত্তিত স্থাপন কৰা হৈছে EAN-13 বাৰক'ডত UPC-A বাৰক'ডতকৈ এটা অধিক দেশ/অঞ্চল ক'ড থাকে যাতে প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰিব পৰা যায় ইউপিচি-এ বাৰক'ড হৈছে ষ্ট'ৰত সামগ্ৰী অনুসৰণ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয় 1974 চনৰ পৰা। ই আছিল চুপাৰ মাৰ্কেটত পণ্য নিষ্পত্তিৰ বাবে ব্যৱহৃত আটাইতকৈ প্ৰাচীন বাৰক'ড ব্যৱস্থা।

EAN-13 ত এটা উপসৰ্গ ক'ড, নিৰ্মাতা চিনাক্তকৰণ ক'ড, প্ৰডাক্ট আইটেম ক'ড আৰু চেক ক'ড থাকে, ইয়াৰ এনকোডিঙে স্বকীয়তাৰ নীতি অনুসৰণ কৰে আৰু ইয়াক বিশ্বজুৰি পুনৰাবৃত্তি নকৰাটো নিশ্চিত কৰিব পাৰে।

EAN International, যাক EAN বুলি কোৱা হয়, ১৯৭৭ চনত প্ৰতিষ্ঠা হোৱা আৰু ইয়াৰ মুখ্য কাৰ্যালয় বেলজিয়ামৰ ব্ৰাছেলছত থকা এটা অলাভজনক আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সংস্থা ইয়াৰ উদ্দেশ্য হৈছে বিশ্বব্যাপী একত্ৰিত পণ্য বাৰকণ্ড প্ৰণয়ন আৰু উন্নত কৰা ইয়াৰ সদস্য সংস্থাসমূহ সমগ্ৰ বিশ্বতে অৱস্থিত।

EAN-13 বাৰক'ড মূলতঃ চুপাৰ মাৰ্কেট আৰু অন্যান্য খুচুৰা উদ্যোগত ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

EAN-13 বাৰক'ড আৰু UPC-A বাৰক'ডৰ মাজত পাৰ্থক্য কি?

EAN-13 বাৰক'ডৰ UPC-A বাৰক'ডতকৈ এটা বেছি দেশ/অঞ্চল ক'ড আছে আচলতে UPC-A বাৰক'ডক EAN-13 বাৰক'ডৰ বিশেষ ক্ষেত্ৰ হিচাপে গণ্য কৰিব পাৰি, অৰ্থাৎ প্ৰথম অংকটো হ'ল EAN-13 বাৰক'ড 0 লে ছেট কৰা হৈছে।

EAN-13 বাৰক'ড আন্তৰ্জাতিক প্ৰবন্ধ সংখ্যাকৰণ কেন্দ্ৰই বিকশিত কৰিছে আৰু ইয়াক সাৰ্বজনীনভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

UPC-A বাৰক'ড ইউনাইটেড ষ্টেটছ ইউনিফৰ্ম ক'ড কমিটিয়ে প্ৰস্তুত কৰে আৰু ইয়াক প্ৰধানকৈ আমেৰিকা আৰু কানাডাত ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

EAN-13 বাৰক'ড আৰু UPC-A বাৰক'ডৰ গঠন আৰু পৰীক্ষণ পদ্ধতি একে, আৰু ৰূপ একে।

EAN-13 বাৰক'ড হৈছে UPC-A বাৰক'ডৰ এটা ছুপাৰছেট আৰু ই UPC-A বাৰক'ডৰ সৈতে সামঞ্জস্যপূৰ্ণ।

যদি মোৰ এটা UPC ক'ড আছে, মই এতিয়াও এটা EAN ৰ বাবে আবেদন কৰিব লাগিবনে?

প্ৰয়োজনীয় নহয় UPC আৰু EAN দুয়োটাই সামগ্ৰী চিনাক্ত কৰিব পাৰে যদিও পূৰ্বৰটো আমেৰিকাত উৎপত্তি হৈছে, ই বিশ্বব্যাপী GS1 ব্যৱস্থাৰ অংশ, গতিকে যদি আপুনি UPC GS1 সংস্থাৰ অধীনত পঞ্জীয়ন কৰে, ইয়াক বিশ্বব্যাপী ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি যদি আপুনি এটা 13-ডিজিটৰ EAN বাৰক'ড প্ৰিন্ট কৰিব লাগে, আপুনি UPC ক'ডৰ সন্মুখত 0 নম্বৰ যোগ কৰিব পাৰে।

UPC-A বাৰক'ডক 0 ৰ প্ৰিপেণ্ডিং কৰি EAN-13 বাৰক'ডলৈ ৰূপান্তৰ কৰিব পাৰি। উদাহৰণস্বৰূপ, UPC-A বাৰক'ডৰ বাবে সংশ্লিষ্ট EAN-13 বাৰক'ড (012345678905) হৈছে (0012345678905)। ইউপিচি-এ বাৰক'ড।

UPC-A বাৰক'ডৰ বিষয়ে

UPC-A হৈছে দোকানত থকা বস্তু অনুসৰণ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা এটা বাৰক'ড চিহ্ন আৰু ই কেৱল আমেৰিকা আৰু কানাডাতহে ব্যৱহাৰ কৰা হয় আৰু প্ৰতিটো বস্তুৰ এটা অনন্য ক'ড থাকে।

এইটো ১৯৭৩ চনত আমেৰিকাৰ ইউনিফৰ্ম ক'ড কাউন্সিলে প্ৰণয়ন কৰিছিল, আই বি এমৰ সৈতে যৌথভাৱে বিকশিত কৰিছিল আৰু ১৯৭৪ চনৰ পৰা ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে ট্ৰয়ছ মাৰ্চ চুপাৰ মাৰ্কেটৰ চেকআউট কাউণ্টাৰত এটা ইউপিচি-এ বাৰক'ড স্কেন কৰা হয়।

ছুপাৰ মাৰ্কেটত ইউপিচি-এ বাৰক'ড ব্যৱহাৰ কৰাৰ কাৰণ হ'ল ই দ্ৰুত, সঠিক আৰু সুবিধাজনকভাৱে পণ্যৰ তথ্য, যেনে মূল্য, তথ্য, বিক্ৰীৰ পৰিমাণ আদি চিনাক্ত কৰিব পাৰে।

UPC-এটা বাৰক'ড ১২টা সংখ্যাৰে গঠিত, ইয়াৰে প্ৰথম ৬টা সংখ্যাই নিৰ্মাতাৰ ক'ডক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে, শেষৰ ৫টা সংখ্যাই প্ৰডাক্টৰ ক'ডক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে, আৰু শেষৰ অংকটো হৈছে চেক অংকটো চুপাৰ মাৰ্কেটৰ চেকআউট কাউণ্টাৰত বাৰক'ড স্কেন কৰিব লাগিব, আপুনি দ্ৰুতভাৱে পণ্যৰ মূল্য আৰু তথ্যৰ তথ্য লাভ কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত চুপাৰ মাৰ্কেটৰ বিক্ৰেতাসকলৰ কামৰ দক্ষতা বহু পৰিমাণে উন্নত হ'ব।

UPC-A বাৰক'ড মূলতঃ আমেৰিকা আৰু কানাডাৰ বজাৰত ব্যৱহাৰ কৰা হয়, আনহাতে আন দেশ আৰু অঞ্চলত EAN-13 বাৰক'ড ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

কোড-128 বাৰক'ডৰ বিষয়ে

Code-128 বাৰক'ড ১৯৮১ চনত COMPUTER IDENTICS দ্বাৰা বিকশিত কৰা হৈছিল। ই এটা পৰিৱৰ্তনশীল দৈৰ্ঘ্যৰ, অবিৰত আলফানিউমেৰিক বাৰক'ড।

কোড-128 বাৰক'ড এটা খালী এলেকা, এটা আৰম্ভণি চিহ্ন, এটা ডাটা এৰিয়া, এটা চেক আখৰ আৰু এটা টাৰ্মিনেটৰেৰে গঠিত ইয়াৰ তিনিটা উপগোট আছে, যথা A, B আৰু C, যিয়ে বিভিন্ন আখৰৰ গোটক প্ৰতিনিধিত্ব কৰিব পাৰে। ইয়াক আৰম্ভণিৰ আখৰ, ক'ড ছেট আখৰ, আৰু ৰূপান্তৰ আখৰ নিৰ্বাচনৰ জৰিয়তে বহু-স্তৰৰ এনকোডিং লাভ কৰিবলৈও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

ই সংখ্যা, আখৰ, চিহ্ন আৰু নিয়ন্ত্ৰণ আখৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰি সকলো ১২৮টা ASCII ক'ড আখৰ এনকোড কৰিব পাৰে, গতিকে ই কম্পিউটাৰৰ কিবৰ্ডৰ সকলো আখৰ প্ৰতিনিধিত্ব কৰিব পাৰে।

ই বহু-স্তৰৰ এনকোডিঙৰ জৰিয়তে উচ্চ-ঘনত্ব আৰু কাৰ্যক্ষম তথ্য উপস্থাপন লাভ কৰিব পাৰে, আৰু যিকোনো ব্যৱস্থাপনা ব্যৱস্থাত স্বয়ংক্ৰিয় চিনাক্তকৰণৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

ইয়াক EAN/UCC ব্যৱস্থাৰ সৈতে সামঞ্জস্যপূৰ্ণ আৰু ইয়াক পণ্যৰ সংৰক্ষণ আৰু পৰিবহণ একক বা লজিষ্টিক এককৰ তথ্য প্ৰতিনিধিত্ব কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

কোড-128 বাৰক'ড মানক কম্পিউটাৰ আইডেন্টিক্স কৰ্প'ৰেশ্যনে (USA) 1981 চনত বিকশিত কৰিছিল। ই সকলো 128 ASCII ক'ড আখৰক প্ৰতিনিধিত্ব কৰিব পাৰে আৰু কম্পিউটাৰত সুবিধাজনক প্ৰয়োগৰ বাবে উপযোগী এই প্ৰামাণিক প্ৰণয়নৰ উদ্দেশ্য হৈছে বাৰক'ড উন্নত কৰা এনকোডিং দক্ষতা আৰু নিৰ্ভৰযোগ্যতা।

Code128 হৈছে এটা উচ্চ ঘনত্বৰ বাৰক'ড যিয়ে আখৰৰ গোটৰ তিনিটা সংস্কৰণ (A, B, C) ব্যৱহাৰ কৰে আৰু বিভিন্ন তথ্যৰ ধৰণ আৰু দৈৰ্ঘ্য অনুসৰি, আৰম্ভণি আখৰ, ক'ড গোটৰ আখৰ, আৰু ৰূপান্তৰ আখৰৰ নিৰ্বাচন ব্যৱহাৰ কৰে, ইয়াৰ উপৰিও, Code128 এ চেক আখৰ আৰু টাৰ্মিনেটৰসমূহো ব্যৱহাৰ কৰে, যি বাৰক'ডৰ নিৰ্ভৰযোগ্যতা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে আৰু ভুল পঢ়া বা মিছ কৰা পঢ়া ৰোধ কৰিব পাৰে।

কোড-128 বাৰক'ড উদ্যোগসমূহৰ আভ্যন্তৰীণ ব্যৱস্থাপনা, উৎপাদন প্ৰক্ৰিয়া, আৰু লজিষ্টিক নিয়ন্ত্ৰণ ব্যৱস্থাত ব্যাপকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়, ইয়াৰ বহুতো প্ৰয়োগ পৰিস্থিতি আছে, মূলতঃ পৰিবহণ, লজিষ্টিক, কাপোৰ, খাদ্য, ঔষধ, আৰু চিকিৎসাৰ দৰে উদ্যোগত সঁজুলি.

Qur-কোডৰ বিষয়ে

QR-Code 1994 চনত জাপানী কোম্পানী Denso Wave ৰ মাছাহিৰো হাৰাডাৰ নেতৃত্বত এটা দলে প্ৰথমে অটোমোবাইলৰ অংশ চিহ্নিত কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা বাৰক'ডৰ ভিত্তিত উদ্ভাৱন কৰিছিল ব্যৱহাৰ কৰে।

QR-কোডৰ একমাত্ৰিক বাৰক'ডৰ তুলনাত তলত দিয়া সুবিধাসমূহ আছে:

QR-Code এ অধিক তথ্য সংৰক্ষণ কৰিব পাৰে কাৰণ ই এক-মাত্ৰিক ৰেখাৰ পৰিবৰ্তে এটা দ্বি-মাত্ৰিক বৰ্গ মেট্ৰিক্স ব্যৱহাৰ কৰে এক-মাত্ৰিক বাৰক'ডে সাধাৰণতে কেৱল ডজন ডজন আখৰ সংৰক্ষণ কৰিব পাৰে, আনহাতে QR-Code এ কেইবা হাজাৰ আখৰ সংৰক্ষণ কৰিব পাৰে .

QR-কোডে অধিক তথ্যৰ ধৰণ, যেনে সংখ্যা, আখৰ, বাইনাৰী, চীনা আখৰ আদি প্ৰতিনিধিত্ব কৰিব পাৰে। একমাত্ৰিক বাৰক'ডে সাধাৰণতে কেৱল সংখ্যা বা আখৰকহে প্ৰতিনিধিত্ব কৰিব পাৰে।

QR-কোডক দ্ৰুতভাৱে স্কেন আৰু চিনাক্ত কৰিব পাৰি কাৰণ ইয়াৰ চাৰিটা অৱস্থান চিহ্ন আছে আৰু যিকোনো কোণৰ পৰা স্কেন কৰিব পাৰি।

QR-Code ক্ষতি আৰু হস্তক্ষেপৰ প্ৰতি ভাল প্ৰতিৰোধী হ'ব পাৰে কাৰণ ইয়াৰ এটা ভুল সংশোধন কাৰ্য্য আছে যি আংশিকভাৱে হেৰুৱা বা অস্পষ্ট তথ্য পুনৰুদ্ধাৰ কৰিব পাৰে।

2D বাৰক'ড আৰু 1D বাৰক'ডৰ মাজৰ পাৰ্থক্য মূলতঃ এনকোডিং পদ্ধতি আৰু তথ্য ক্ষমতাত নিহিত হৈ আছে 2D বাৰক'ডে এটা দ্বিমাত্ৰিক বৰ্গ মেট্ৰিক্স ব্যৱহাৰ কৰে, যিয়ে অধিক তথ্য সংৰক্ষণ কৰিব পাৰে আৰু অধিক তথ্যৰ প্ৰকাৰক প্ৰতিনিধিত্ব কৰিব পাৰে একমাত্ৰিক ৰেখাই মাত্ৰ সামান্য পৰিমাণৰ তথ্য সংৰক্ষণ কৰিব পাৰে আৰু কেৱল সংখ্যা বা আখৰকহে প্ৰতিনিধিত্ব কৰিব পাৰে।

QR-Code একমাত্ৰ 2D বাৰক'ড নহয়, নীতি অনুসৰি, 2D বাৰক'ডক দুটা ভাগত ভাগ কৰিব পাৰি: মেট্ৰিক্স আৰু ষ্টেক কৰা সাধাৰণ 2D বাৰক'ডৰ প্ৰকাৰসমূহ হ'ল: Data Matrix, MaxiCode, Aztec, QR-Code , PDF417, Vericode, Ultracode, Code 49, Code 16K, ইত্যাদি, ইহঁতৰ বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত বিভিন্ন প্ৰয়োগ আছে।

এক-মাত্ৰিক বাৰ ক'ডৰ ভিত্তিত বিকশিত কৰা দ্বিমাত্ৰিক বাৰ ক'ডৰ এনে সুবিধা আছে যিবোৰৰ সৈতে একমাত্ৰিক বাৰ ক'ডে তুলনা কৰিব নোৱাৰে পৰ্টেবল ডাটা ফাইল হিচাপে, যদিও ই এতিয়াও প্ৰাৰম্ভিক অৱস্থাত আছে। অৰ্থনীতি আৰু দ্ৰুতগতিত বিকশিত হোৱা তথ্য প্ৰযুক্তিৰ দ্বাৰা পৰিচালিত, 2D বাৰক'ডৰ অনন্য বৈশিষ্ট্যৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ, বিভিন্ন দেশত 2D বাৰক'ডৰ নতুন প্ৰযুক্তিৰ চাহিদা দিনক দিনে বৃদ্ধি পাইছে।

 
 
 
 

কপিৰাইট(C)  EasierSoft Ltd.  2005-2024

 

কাৰিকৰী সহায়

autobaup@aol.com    cs@easiersoft.com

 

 

D-U-N-S: 554420014